Wystawa “Chiado, Carmo i postać Fausta. Przemiana mitu w sztuce i sferze publicznej” prezentowana w Galerii Hol Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, Centrum Nauki i Sztuki, parter) otworzy serię pięciu międzynarodowych wystaw, które odbędą się pod tym tytułem w 2018 roku Lizbonie, Paryżu, Łodzi, Cuence i Grenadzie.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie 8 stycznia 2018 roku o godzinie 12.00. Wystawa potrwa do 17 stycznia 2018 roku.

Z dumą informujemy, że Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi już po raz czwarty bierze udział w międzynarodowym projekcie wystaw i konferencji koordynowanym przez prof. Jose Quaresmę z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie.

W 2013 roku studenci i wykładowcy łódzkiej ASP wzięli udział w cyklu wystaw „Rape of Europe”, rok później uczestniczyli w projekcie „Rhinos are coming”, w roku 2017 – w wydarzeniu pod hasłem „Carmo – Chiado i Republika listów // Sztuka w przestrzeni publicznej”.

Tym razem projekt odbywa się pod tytułem „Chiado, Carmo i postać Fausta. Przemiana mitu w sztuce i sferze publicznej”.

Zainspirowani postacią Fausta, pojawiającą się w kulturze w różnych odsłonach od 430 lat, twórcy projektu postanowili zbadać fenomen tego mitu, odwołując się do przykładów zaczerpniętych ze sztuki, literatury i filozofii.

Jak co roku na projekt złoży się kilka wydarzeń:

• konferencja w Lizbonie i Cuence
  • wystawy we wspomnianych ośrodkach związane tematycznie z projektem pokazy video prezentowane w Lizbonie, Paryżu i Łodzi
  • publikacja zbioru esejów (książka/katalog)

Główny koordynator projektu: José Quaresma

Koordynacja Międzynarodowej Konferencji w Lizbonie i Cuence: José Quaresma

Wystawy w Lizbonie, Paryżu, Łodzi, Cuence i Grenadzie

Kurator wystawy w Lizbonie: José Quaresma

Kurator wystawy w Paryżu: Wernher Bouwens

Kurator wystawy w Łodzi: Alicja Hasbsiak-Matczak

Kurator wystawy w Granadzie: Juan Carlos Guadix; Bethânia de Sousa

Kurator wystawy w Cuence: Ramon Freire Cruz

Uczelnie biorące udział w przedsięwzięciu:

• École Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Paris
  • Escola Superior de Belas Artes de Cuenca,
  • École Nationale Supérieure des Arts Visuels La Cambre, Bruxelas,
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
  • Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie

Współpracujące instytucje: Archaeological Museum of Carmo (Lisbona); Grémio Literário (Lizbona); Maison du Portugal André Gouveia (Cité Universitaire; Paryż); Cátedra Lindley Cintra de l’ Université Paris, Nanterre et Université de Paris 8

Ze strony naszej Akademii w projekcie biorą udział wykładowcy i studenci z Pracowni Technik Wklęsłodrukowych oraz z Pracowni Technik Litograficznych na Wydziale Grafiki i Malarstwa: dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. nadzw. Witold Warzywoda, dr Tomasz Matczak i mgr Oskar Gorzkiewicz oraz studenci:

• Michał Czuba
  • Anna Kaczuba
  • Magdalena Radziszewska
  • Weronika Walisiewicz
  • Aleksandra Zaboklicka
  • Olga Żukowska

W projekcie weźmie też udział dr Łukasz M. Sadowski, który opracuje tekst do katalogu.

Więcej zdjęć z wystawy na FLICKR.COM