O Laboratorium Działań Artystycznych

1
  • miniatura
    Filename: miniatura.jpg
    Size: 828.95 KB
  • plakat.jpg
    Filename: plakat.jpg
    Size: 1019.03 KB

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Alementarz” Grupy Łódź Kaliska. Ekspozycja prezentuje prace zaczynające się na literę A, których autorami są Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik, Andrzej Wielogórski. Dzieła powstały przy współpracy Sławomira Bita.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 października 2017 ok. godz. 14.00 (po zakończeniu uroczystości inauguracji roku akademickiego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi) w Galeria Hol Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121). Ekspozycja potrwa do 13.10.2017 roku.

Wystawa powstała dzięki współpracy "Atlasa Sztuki" i odbywa się w ramach 40-lecia Łodzi Kaliskiej.

***

W Alementarzu Łodzi Kaliskiej nie ma zmiłuj. Jego bohaterowie Ali i Al (w polskim odpowiednio Ala i Ali) nie są miłymi polskimi dziećmi. W ogóle nie są dziećmi. Nie wiadomo, kim właściwie są. Podobno to „nowi Polacy”. On – Arab z polskim paszportem, niemłody, o wyglądzie, który powinien wzbudzić czujność lotniskowych ochroniarzy. Ona – Chinka, młoda, taka jak inne młode Chinki, wiadomo, że wszystkie młode Chinki na bazarze są takie same. All the same. Nie rozróżnisz. Też polska obywatelka. Ali i Al nie chodzą do pierwszej klasy. W ogóle nie chodzą do szkoły. Chyba nie uczą się polskiego. Angielskiego też się nie uczą. W ogóle się nie uczą. I na pewno nie mają Asa.

Elementarz – elementarius – podręcznik do początkowej nauki czytania i pisania. Czy może być coś bardziej oczywistego, elementarnego właśnie? Polskie elementarze – od opartego na nowoczesnym systemie analityczno-syntetycznym Elementarza dla Szkół Parafialnych Narodowych, wydanego w 1785 roku przez Towarzystwo Szkół Elementarnych, przez równie światłą Naukę pisania, czytania i rachunków dla Szkół Elementarnych z 1819, zatwierdzoną przez ówczesnego ministra Wyznań i Oświecenia Publicznego, Stanisława Kostkę Potockiego, dalej przez prawdziwie nowatorską Obrazową naukę czytania i pisania, do użytku szkolnego, domowego i dla samouków, którą obmyślił, wypróbował i ułożył Kazimierz Promyk (Konrad Prószyński, 1 wyd. 1879), po Elementarz Mariana Falskiego, wieczno-trwały dosłownie, bo z modyfikacjami będący w użytku od 1910 roku do dziś – wszystkie są przedmiotem dumy i chwały polskiej tradycji oświatowej. Wszystkie powstały z najszlachetniejszych pobudek, były demokratyczne, nowoczesne metodycznie, także w skali europejskiej. Za ich sprawą dokonał się postęp cywilizacyjny, uważany za jeden z najważniejszych w naszych czasach. Czego się tu czepiać?

Maria Poprzęcka
Nauczanie początkowe


Więcej o wystawie

Serdecznie zapraszamy!

do góry