Zimowe impresje / kolorowa zima

minPodczas tegorocznych ferii zimowych Akademia Sztuk Pięknych im. Wł.Strzemińskiego w Łodzi zaprasza na półkolonie, które odbywać się będą pod hasłem „Kolorowa zima”. W czasie zajęć będziemy tworzyć dzieła w różnorodnych technikach, takich jak: malarstwo, rzeźba, collage, frottage, monotypia i wiele innych. Inspiracją w pracy twórczej będą zimowe motywy - ślady zimy, których będziemy szukać nie tylko w najbliższym otoczeniu, lecz poznamy jak zima wygląda także na innych kontynentach: na biegunach i na Saharze. Luty to również czas gorącego karnawału, zatem przestudiujemy tradycje przebierania się i obejrzymy maski z różnych stron świata, by wszyscy stworzyli niepowtarzalne prace według własnego pomysłu. Zima już nie będzie kojarzyć nam się tylko z bielą śniegu, dowiemy się, jaką rolę odgrywa światło w widzeniu kolorów, poznamy też wiadomości o barwach, tak by w bardziej świadomy sposób stosować je podczas pracy twórczej. Będziemy też oglądać prace studentów i pedagogów - zwiedzimy wystawy na terenie uczelni. Wybierzemy się do jednego z łódzkich teatrów, gdzie wejdziemy za kulisy. Jeśli dopisze pogoda udamy się na spacer po najbliższej okolicy. Może uda nam się wykorzystać śnieg, jako tworzywo do pracy twórczej?

Poniedziałek: Światło a barwy.
Pierwszego dnia zwiedzimy uczelnię. Dowiemy się też, kim był Władysław Strzemiński, który 70 lat ją temu stworzył. Zobaczymy, jakie malował obrazy i poznamy idee, które przyświecały jego twórczości. Wiedzę o kolorach wykorzystamy tworząc monotypie oraz transparentne collage.

Wtorek: W krainie lodu i śniegu.
Poznamy barwy chromatyczne i monochromatyczne. Aby lepiej zrozumieć, czym jest walor odbędziemy „wyprawę” na bieguny. Zwiedzimy też wystawę poświęconą sztuce papieru. (na terenie ASP). Będziemy tworzyć prace, w których uzyskamy bogactwo różnic walorowych, przy oszczędnym stosowaniu barw.

Środa: Czy zimą zawsze jest zimno?
Sprawdzimy jak wygląda zima bez śniegu – obejrzymy zdjęcia z Sahary i dowiemy się, czym jest faktura i jaka jest jej rola w obrazie i rzeźbie. Stworzymy prace przestrzenne – będziemy rzeźbić w glinie. Zwiedzimy wystawy grafiki (w galeriach ASP) Wykonamy frotagge inspirując się pejzażami Afryki, lub – do wyboru – krajobrazem za oknem.

Czwartek: Teatr od podszewki.
Wycieczka do Teatru Muzycznego pokaże nam miejsca, do których zwykle nie ma wstępu. Zwiedzimy kulisy, garderoby, zobaczymy jak wyglądają dekoracje i rekwizyty z bliska. Przekonamy się, jak wielką rolę w scenografii odgrywa oświetlenie sceny. Po powrocie każdy wykona „pudełko perspektywiczne” i sam sprawdzi jak różne natężenie światła wydobywa barwy z przedmiotów.

Piątek: Karnawał i maski.
Zapoznamy się z tradycją „przebierańców” i obejrzymy różne rodzaje masek. Będą to maski weneckie, maski używane podczas karnawału w Rio oraz maski rytualne używane w kulturach plemiennych. Zainspirowani, stworzymy swoje własne - według autorskich, oryginalnych pomysłów. Dowiemy się, jakich używać środków plastycznych, aby spotęgować siłę wyrazu przy przedstawianiu emocji. Ostatniego dnia, w ramach podsumowania, zwiedzimy wystawę prac pedagogów Wydziału Sztuki UTH w Radomiu - przedstawicieli rozmaitych dyscyplin plastycznych. Ich prace zrealizowane w różnych technikach prezentują różnorodność form wypowiedzi artystycznej. (Galeria Kobro, ASP).

Zajęcia realizowane będą w terminie: 02-06.02.2015 r. w godz. 9.00 -15.00
w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi ul. Wojska Polskiego 121 (można przyprowadzić dziecko od godz. 8.30 i odebrać do godz. 15.30). Zbiórka na parterze budynku obok szatni. W czasie zajęć ok. godz. 12.30 przewidziano przerwę obiadową. Dzieci zostaną także ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Odpłatność: 350,00 zł/dziecko

Bank CITI HANDLOWY nr konta

59 1030 1508 0000 0008 1552 41 79

(Laboratorium Działań Artystycznych przy ASP w Łodzi),

ul. Wojska Polskiego 121, 91-726 Łódź - w treści podajemy imię i nazwisko uczestnika.

Ważne: warunkiem uruchomienia zajęć jest zgłoszenie się co najmniej 15 chętnych.

 

Fotoprezentacja

Kontakt

Akademia Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego
w Łodzi 
ul. Wojska Polskiego 121
91-726 Łódź

tel.: +48 42 2547 525
www: www.asp.lodz.pl